Uncategorized

Στο πλαίσιο της λειτουργίας του νέου Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) με τίτλο «Πολυλειτουργική Διαχείριση Δασικών Οικοσυστημάτων και Βιο-οικονομία» του Τμήματος Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου και Σχεδιασμού της Σχολής Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, και κατόπιν απόφασης της υπ’ αριθμ. υπ’ αριθμ. 52/1.9.2021 (θέμα 3ο) Συνέλευσης του Τμήματος παρατείνεται η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων των υποψηφίων μεταπτυχιακών φοιτητών του ΠΟΛΥΒΙΟ για το Α.Ε. 2021-2022 μέχρι την Τετάρτη, 15 Σεπτεμβρίου 2021.

Σκοπός του ΠΜΣ είναι η δημιουργία εξειδικευμένων και ικανών στελεχών επιχειρήσεων και υπηρεσιών, αλλά και επιχειρηματιών και ερευνητών σε θέματα βιο-οικονομίας και εφαρμογής των αρχών της στη σύγχρονη πολυλειτουργική διαχείριση των δασικών οικοσυστημάτων και των φυσικών πόρων μεγάλης αξίας.

Δεκτοί στο ΠΜΣ γίνονται: α) Πτυχιούχοι ΑΕΙ απόφοιτοι Τμημάτων Δασολογίας, Δασοπονίας, Επιστημών Ξύλου και Σχεδιασμού, Τμημάτων Γεωτεχνικών Επιστημών, Τμημάτων Περιβάλλοντος ή (στ) συναφούς ειδικότητας, β) Πτυχιούχοι άλλων Τμημάτων ΑΕΙ (Πανεπιστημίων ή ΤΕΙ) με σχετική συνάφεια στο αντικείμενο του εν λόγω ΠΜΣ που κατά περίπτωση κρίνονται από την αρμόδια Επιτροπή Επιλογής μεταπτυχιακών φοιτητών, γ) Πτυχιούχοι ΑΕΙ της αλλοδαπής, συναφούς ειδικότητας, αφού προσκομίσουν ισοτιμία του τίτλου τους από το αρμόδιο όργανο και δ) Μέλη των κατηγοριών ΕΕΠ, ΕΔΙΠ και ΕΤΕΠ, εφόσον πληρούν τις προϋποθέσεις του πρώτου εδαφίου της παρ. 1 του άρθρου 34 του Ν. 4485/2017, μπορούν να εγγραφούν ως υπεράριθμοι και μόνο ένας κατ’ έτος στο ΠΜΣ του Τμήματος που υπηρετούν και είναι συναφές με τον τίτλο σπουδών και το έργο που επιτελούν στο οικείο Ίδρυμα.

Λεπτομέρειες σχετικά με τη φοίτηση μπορείτε να δείτε στην ιστοσελίδα του ΠΜΣ ΠΟΛΥΒΙΟ: http://msc-forest.fwsd.uth.gr/

Λεπτομέρειες σχετικά με την υποβολή αιτήσεων είναι αναρτημένες στην προκήρυξη της πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος: http://msc-forest.fwsd.uth.gr/prosklisi_endiaferontos_msc_polyvio_2021/

Πληροφορίες:

• Γραμματεία του ΠΜΣ και κ. Αθανάσιο Κυριάκης, τηλ. 24410-64750, msc-forest.fwsd@uth.gr, ή
  • Διευθυντή2 του ΠΜΣ Καθηγητή Μ. Βραχνάκης, τηλ. 6946281442, mvrahnak@uth.gr

Ο Διευθυντής του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών